Porady

Jak jeździć na łyżwach?

8 stycznia 2019

Na początku jazda na łyżwach może wydawać się bardzo trudna, ale już po kliku wizytach na lodowisku okazuje się, że „nie taki straszny diabełek jak go malują”. Oczywiście trzeba liczyć się z problemami w łapaniu równowagi i upadkami, które dopadają każdego, ale szybko przekonasz się, że jest to świetna zabawa, przynosząca szereg korzyści. Poniżej podpowiadamy jak stawiać pierwsze kroki na lodowisku.

Jak łapać równowagę?

Przed wejściem na lód warto pochodzić sobie w łyżwach po gumowanej macie lub wykładzinie ochronnej i w ten sposób powoli zacząć uczyć się łapać równowagę. Następnie, trzymając się bandy, należy wejść przez bramkę na lodowisko. Na początku z pewnością trudno jest utrzymać równowagę, dlatego najlepiej jest iść wzdłuż bandy, trzymając się jej ręką. Po chwili zaczniesz już wyczuwać lód, a poruszanie się po powierzchni będzie pewniejsze.

Kolejnym krokiem jest łapanie równowagi. Należy ugiąć lekko nogi w kolanach, trochę pochylić się do przodu (absolutnie nie do tyłu) i rozłożyć ręce na wysokości poniżej ramion. Ciężar ciała rozkładamy na centralnej i przedniej części stopy. Czubki łyżew lekko od siebie odchylamy na zewnątrz, aby nogi nie odjechały do przodu.

Jak upadać i wstawać?

Bardzo ważną kwestią jest też umiejętność upadania i wstawania. Kiedy czujemy, że zaraz upadniemy, należy jak najszybciej pochylić tułów w przód, ugiąć kolana i wyciągnąć ręce przed siebie. Taka pozycja zamortyzuje upadek i uchroni przed bolesnymi urazami.
Wstanie po upadku może sprawiać kłopot, ze względu na śliską taflę, dlatego najlepiej jest podpierając się na rękach klęknąć bokiem na kolanach, postawić jedną łyżwę obok ręki, unieść biodra do góry i dostawić drugą nogę.

Gdy sztuka łapania równowagi jest w miarę opanowana, można zacząć naukę jazy do przodu. Jak zacząć jeździć na łyżwach? Na lekko ugiętych nogach i z rozpostartymi rękami, przenosimy ciężar ciała na tylną nogę i odpychamy się nią lekko w bok, a następnie płynnie przenosimy ciężar na przednią nogę. Powoli jadąc, drugą nogę utrzymujemy przez chwilę w górze i po chwili dołączamy. Następnie zmieniamy nogę odpychającą i tak na zmianę, jeździmy na „jodełkę”.

Jak hamować na łyżwach?

Na początku najlepiej hamować pługiem. Jadąc powoli do przodu, nogę odpychającą zostawiamy na chwilę w górze, po czym równoległe dołączamy ją do drugiej nogi, a następnie wysuwamy do przodu pod kątem 45 stopni w stosunku do jadącej łyżwy. Gdy przednia noga dotknie lodowiska, przenosimy na nią ciężar ciała, dociskamy płozą do podłoża i hamujemy.

Można również hamować tzw. T-stopem, choć metoda ta przeznaczona jest dla zaawansowanych łyżwiarzy. Podczas jazy, tylną nogę ustawia pod kątem 90 stopni do jadącej i po wyprostowaniu nogi w kolanach, zbliżamy tylną łyżwę do tafli lodowiska, tak jakbyśmy chcieli ciągnąć ją za sobą.

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Na lekko ugiętych kolanach, ustawiamy stopy odwrotnie niż do jazdy przodem, czyli łączymy czubki łyżew pod kątem 45 stopni, a pięty oddalamy od siebie. W celu przesunięcia się do tyłu, przenosimy ciężar ciała na nogę odpychającą. Następnie odpychając się od tafli, przenosimy ciężar ciała na łyżwę jadącą do tyłu, a drugą nogę wyprostowujemy i unosimy do góry. Dostawiamy ją i zmieniamy stronę.

Przygodę z łyżwiarstwem należy zacząć od kupienia dobrze dobranych łyżew. Muszą one być dopasowane do nogi, ale nie mogą być za ciasne. Warto w tej kwestii poradzić się osoby z wypożyczalni lub ze sklepu, jeśli bierzemy pod uwagę zakup nowych.

Źródło:
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-zimowe/podstawy-jazdy-na-lyzwach-jak-jechac-do-przodu-skrecac-i-hamowac-wideo-aa-hpNS-TH8j-q3n8.html
https://polki.pl/dieta-i-fitness/cwiczenia,jak-sie-nauczyc-jezdzic-na-lyzwach,10342391,artykul.html
http://www.treningaerobowy.pl/lyzwiarstwo/zaczynamy-jazde-na-lyzwach

You Might Also Like

Leave a Reply